BAŞKAN

CAHİT ALTUNAY / BELEDİYE BAŞKANI

Saygıdeğer  Sultangazili Hemşehrilerim ve güreş severler;

Türk spor tarihinde engin, Türk spor geleneğinde zengin bir yere sahip olan güreş, insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip. Bütün sporların prototiplerinde olduğu gibi, güreşte eski devirlerde savaşa hazırlık amacıyla yapılmaktaydı.

M.Ö. 4. yüzyıldan beri Türklerin ata sporudur “yağlı güreş”. İlkbahar aylarında doğanın canlanışını kutlamak amacıyla yapılan kutlamalarda, evlenme törenlerinde, zafer şölenlerinde hep güreş karşılaşmaları yapılırdı.

Bütün dünyada bilinen “Türk gibi kuvvetli” sözü de bizlerin tarih boyunca yaptıklarımızın ve dünyaca meşhur pehlivanlarımızın eseridir.

Dünya Avrupa ve olimpiyat şampiyonalarında en çok madalya kazandığımız spor olan güreş; Türk sporunun her zaman lokomotifi olmuştur. Ülkemizde karakucak ve yağlı güreş meydanları yani er meydanı dediğimiz bu sahalar dünyaca ünlü pehlivanlarımızın yetiştiği yerlerdir.

Sultangazi Belediyesi olarak ata sporlarına sahip çıkmak için yağlı güreş ve atlı cirit oyunlarını ilçemize  taşıdık. Başta Kırkpınar'ın baş pehlivanlığı için mücadele eden güreşçiler olmak üzere Türkiye’nin sayılı güreşçilerini Sultangazi’de ağırlıyoruz.

Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum!

Güreşimizin kaynağı olan gençlerimizi ve çocuklarımızı bu spora yönlendirerek onların bu sporu yapmalarını teşvik ederek sizlerde bu geleneğin yaşamasına yardım edin. Bu vesile ile güreş sporuna sahip çıkarak tarih boyunca bu kültürün yaşatılmasında sizinde payınız olsun.

Minderlerimizin ve çayırlarımızın aslanları olan güreşçilerimizin er meydanına yakışan centilmenliği Sultangazi'de sergilerken, hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum.

 Cahit ALTUNAY/BELEDİYE BAŞKANI


BEĞEN PAYLAŞ:
GALERİ
COPYRIGHT © 2018 TÜM HAKLARI SULTANGAZİ BELEDİYESİNE AİTTİR.